Mimo, że zajmuje ona sporą część powierzchni to można ją w przepiękny sposób zagospodarować. Dużo osób pomyśli, że to jakiś absurd, że nie każdemu się ona podoba to jednak udało nam się znaleźć kilka ciekawych wzorów, które zrobią wrażenie na każdym. Głównym celem takich projektów było zainteresowanie dzieci zieloną energią.

 

Najbardziej popularną instalacją jest „Panda Solar Power Plant”. Znajduje się ona w Chinach. Należy do jednej z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie o czym pisaliśmy w innym z artykułów(zobacz). Jest ona zbudowana z 2 rodzajów paneli fotowoltaicznych - monokrystalicznych oraz jaśniejszych cienkowarstwowych. Przypomina chińskie zwierzę narodowe - pandę, która jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Pandy w Chinach są bardzo pozytywnie odbierane, dlatego tak samo fotowoltaika w takiej odsłonie została odebrana z dużym powodzeniem.

Sami zobaczcie, czy nie jest ona cudowna?


                                                                                                                                                        Źródło:https://www.washingtonpost.com

Kolejna niesamowita elektrownia fotowoltaiczna to “Mickey Mouse Solar Park” znajdujący się niedaleko Disneylandu. Jest ona w kształcie głowy fikcyjnej postaci Myszki Miki, która jest znana na całym świecie. Instalacja zajmuje 22 hektary i składa się z 48 000 paneli fotowoltaicznych.


                                             Źródło: https://ohmy.disney.com/news/2016/04/14/mickey-shaped-solar-facility-activated-near-walt-disney-world

Kolejna instalacja „The Heart of New Caledonia”, powstała we Francji, a dokładnie w Nowej Kaledonii ułożona w kształt serca. Elektrownia ma wielkość 2 MW, jest w stanie zasilić 750 domów. Pozwolimy sobie na stwierdzenie, że projekt powstał od serca. :) Zobaczcie sami ten cudowny widok:


                                                                                                            Źródło: https://www.conergy.com.au/technology-and-service-offering

W niedalekiej przyszłości i w Polsce doczekamy się pierwszej farmy fotowoltaicznej o mocy 10 MW w kształcie jelenia. Farma znajdować się będzie w Jeleniej Górze, gdzie jelonek jest symbolem miasta. Farma zbudowana będzie z czarnych paneli monokrystalicznych oraz niebieskich paneli polikrystalicznych. Cała instalacja będzie zajmować powierzchnię 22 hektarów.


           Źródło:http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/29337/taka-najwieksza-w-kraju-farma-fotowoltaiczna-ma-powstac-w-jeleniej-gorze

Czy powstanie więcej takich instalacji? Mamy nadzieję, że tak. Zdecydowanie przyciągają one uwagę kolejnych inwestorów.
Może i kiedyś nasza firma podejmie się takiego wyzwania.