Fabryka paneli fotowoltaicznych EGING, Jintan, Chiny

 

                                                                    

Ogniwa fotowoltaiczne nazywane również fotoogniwami lub ogniwami słonecznymi są to elementy półprzewodnikowe, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Ich produkcja przebiega w kilku etapach.

> Pierwszy z nich to wycięcie cienkich płytek z bloku krzemowego, które następnie należy oczyścić. Czyszczenie odbywa się w sterylnie zamkniętym pomieszczeniu.

> Kolejny krok to teksturowanie, czyli czyszczenie za pomocą substancji chemicznych. Proces ten ma na celu zwiększenie powierzchni, na którą będzie oddziaływać promieniowanie.

> Następnie płytki krzemowe, które są ułożone parami tyłem do siebie zostają napylone powłokami fosforu i zostają włożone do specjalnego pieca w temp. 800oC. W kotle następuje dyfuzja fosforu.

Czterowartościowy krzem wiąże się z atomami boru, który posiada 3 elektrony i tym sposobem pozostaje pozytywnie naładowana dziura.

> Następnie krzem łączy się z atomami fosforu, który ma 5 elektronów, czyli o jeden więcej od krzemu. W wyniku tej różnicy negatywne elektrony i pozytywne dziury dążą do wyrównania potencjałów.

Zgodnie z zasadą przeciwieństwa przyciągają się do siebie. Proces poruszania się elektronów jest intensywniejszy kiedy słońce wysyła swoje promienie. Fotony padające na ogniwo rozbudują wiązania i powodują przepływ elektronów i przepływa prąd elektryczny. Takie zjawisko nazywane jest efektem fotowoltaicznym.

> Powstały już produkt zamienia energię słoneczną w energię elektryczną, zanim jednak będzie mógł być wykorzystany to musi przejść jeszcze dalsze procesy produkcji.

> Po wyciągnięciu z pieca wszystko jest ponownie czyszczone i wytrawiane.

> Ostatni krok to nałożenie metalowej siatki na powierzchnię ogniwa za pomocą sitodrutu. Siatka zbiera ładunek elektryczny z powierzchni ogniwa.