Planujesz budowę nowego domu i chcesz dopasować go pod fotowoltaikę? Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę przygotowując taką inwestycje.

Zacznijmy od wyboru działki. Najbardziej korzystna będzie taka w okolicy, w której nie będzie wysokich drzew, kominów i innych budynków, które mogłyby powodować zacienienie. Nawet niewielki cień może spowodować znaczące obniżenie uzysku energetycznego z instalacji fotowoltaicznej. Przy istniejącej nieruchomości często nie mamy dużego pola manewru, jednak na etapie projektowania możemy zlokalizować go najbardziej korzystnie pod kątem wykorzystania promieni słonecznych.

                                                        


Kolejny ważny aspekt na etapie projektu to wybór dachu. Montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy zarówno na dachu skośnym jak i płaskim.

Polska położona jest na półkuli północnej i z tego powodu panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południową (w miarę możliwości). Montaż na wschód czy zachód oczywiście też jest możliwy, ale należy wtedy liczyć się z tym, że uzysk energetyczny będzie o wiele mniejszy, z tego względu, że w ciągu całego dnia mniej promieni będzie docierało do powierzchni instalacji. Jeżeli zdecydujemy się na dach skośny (najlepiej dwuspadowy) - warto dobrać optymalny kąt połaci. Najbardziej odpowiedni kąt to 30 st. Ważne jest także, aby na  połaci dachu, na której znajdować się będzie instalacja nie planować budowy okien dachowych oraz kominów, które zmniejszą powierzchnię i będą mogły wpłynąć na zacienienie. Decydując się na instalacje fotowoltaiczną musimy oszacować również średnie zużycie prądu. W przypadku nowo-budowanych domów jest to wyzwanie, ponieważ musimy mniej więcej określić ile będziemy zużywać energii na podstawie urządzeń elektrycznych, z których planujemy skorzystać. Kiedy już oszacujemy łączną moc możemy sprawdzić jaką powierzchnię dachu potrzebujemy.
                                                        

 

(instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim oraz skośnym)

Rozważanie fotowoltaiki na etapie projektowania jest rozsądne, ponieważ zapewnimy sobie odpowiednią powierzchnię pod nasze zapotrzebowanie oraz unikniemy niechcianych problemów związanych z osłabieniem działania instalacji.