Jesteś posiadaczem instalacji fotowoltaicznej lub zastanawiasz się nad jej zamontowaniem i  nurtuje Cię pytanie “Co stanie się ze zużytymi panelami fotowoltaicznymi?” My dzisiaj postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie. Dużo osób mówi “takie ekologiczne, a jak przyjdzie czas to trafi na śmietnik i koniec ekologii” - my się jednak z tym nie zgadzamy.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są m.in. z aluminium, krzemu krystalicznego, szkła oraz tworzywa sztucznego. Materiały te nadają się do utylizacji. Eksperci twierdzą, że nawet 90% materiałów znajdujących się w panelu nadaje się również do recyklingu. Tak samo konstrukcje wsporcze, na których montuje się moduły nadają się do ponownego przetworzenia, z tego względu, że zbudowane są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej oraz aluminium. Ważne jest to, że po eksploatacji moduły fotowoltaiczne nie wytwarzają szkodliwego promieniowania, oparów, dźwięków czy innych szkodliwych czynników.

Zatem co lepsze recykling czy utylizacja?

Utylizacja oznacza zniszczenie danych substancji i przetworzenie ich do innego celu. Popularny sposób utylizacji  to spalanie. Jednak w jego wyniku tracimy niektóre materiały. Natomiast recykling to sposób odzysku materiału bez jego niszczenia. Substancja jest przetwarzana w celu uzyskania produktu o tym samym lub podobnym przeznaczeniu.

Recykling możemy podzielić ze względu na:

-rodzaj odzysku,

-stosowaną technologię.

Proces recyklingu przebiega w dwóch zasadniczych etapach:

  • Pierwszy etap recyklingu to separacja ogniw PV. Polega ona na rozdzieleniu ogniw, które wchodzą w skład modułów PV przy zastosowaniu procesów chemicznych lub termicznych. W procesie separacji następuje usunięcie warstwy folii EVA oraz oddzielenie szkła, aluminiowej ramy, stali, miedzi oraz tworzyw sztucznych.

  • Drugim etapem jest oczyszczanie powierzchni ogniw PV, w którym zostają usunięte wszelkie zbędne warstwy, by odzyskać podłoże krzemowe, które będzie nadawało się do powtórnego zastosowania. Oczyszczenie powierzchni ogniw krzemowych może odbyć się z zastosowaniem obróbki chemicznej i techniki laserowej.

 

Naszym zdaniem zarówno recykling jak i utylizacja jest lepszym rozwiązaniem niż wyrzucenie ich “na śmietnik”. Każde z tych rozwiązań jest ekologiczne, a przecież chcemy dbać o środowisko.