Światowe marki takie jak Google, Apple czy Microsoft stawiają na ekologiczne rozwiązania w tym również na fotowoltaikę. Większość z nich zapowiedziała, że przechodzi na energię z OZE w 100%, tzn. nie będą już korzystać z konwencjonalnej energii a jedynie z zielonej. Ten fakt bardzo nas cieszy.

   Google zapowiedziało, że w 2017 roku wykorzystywali 100% odnawialnej energii. Głównymi źródłami pozyskiwania energii były farmy słoneczne oraz wiatrowe. Jest to pierwsza publiczna firma, której udało się spełnić taki cel. Google posiada podpisane umowy na łączną moc 3GW, w tym 3 umowy z farmami fotowoltaicznymi w USA z Georgia C&I - elektrownia o mocy 79 MW, Duke Rider (75 MW) oraz w Chile z El Romero 80 MW. Natomiast w Europie głównie kupuje energię  z farm wiatrowych w Skandynawii i krajach Beneluksu. Co prawda Google jeszcze nie posiada własnych instalacji, a jedynie odkupują energię z OZE, ale może i z czasem sami będą posiadaczami tego typu instalacji.

   Firmą, która odkupuje i jednocześnie produkuje energię z OZE jest Apple. Posiada ona farmę fotowoltaiczną w Chinach o mocy  40 MW, a także dachowe instalacje fotowoltaiczne (ok. 800) w Singapurze o łącznej mocy 32 MW.  Apple dodatkowo kupuje energię również z OZE jednak jego zakup jest dużo mniejszy od Google - wynosi około 1,4 GW. Już niedługo także będzie wykorzystywać do 100% energię z OZE.

   Microsoft ostatnio podpisał umowę na zakup części energii z farmy fotowoltaicznej  o mocy 500 MW. To jego druga umowa  wcześniejsza była na 20 MW. Obecnie ma podpisane umowy na zakup energii z OZE łącznie na moc 1,2 GW. Celem Microsoftu jest zaspokojenie w 60% energii z OZE do 2020 roku. Sam właściciel BIll Gates uważa, że największe zagrożenie dla ludzkości to zatrucie środowiska naturalnego, a pozyskanie energii z OZE to najlepszy sposób by walczyć z zanieczyszczeniami powietrza. Uważa, że to przyszłościowy biznes dla inwestorów tak jak w latach 80. XX wieku była to informatyka.

   Jeżeli chodzi o Facebooka również stawia on na odnawialne źródła energii, podpisał umowę na zakup  energii z farmy wiatrowej. Jak komentuje Bobby Hollis, dyrektor działu Global Energy w Facebooku “Z doświadczenia wiemy, że kiedy ludzie się spotykają, mogą zrobić wiele dobrego na świecie. Dziś jesteśmy o krok bliżej naszego celu, jakim jest zasilanie wszystkich naszych operacji czystą i odnawialną energią, i jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za tę współpracę” z tego wynika, że facebook również planuje przejść tylko i wyłącznie na zieloną energię.

   Do innych znanych firm wykorzystujących w całości lub w większości energii z OZE należą również: Coca-Cola, Adobe, Ikea, Axa, Ing, Nike, Philips, Visa.

   Pewnie zastanawiacie się co z Polską. Otóż wielu zaskoczę, ale także posiadamy budynek, który do roku 2030 będzie wykorzystywać do 100% energii z OZE. Jest to Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Czy większe polskie firmy również skorzystają z takiego typu rozwiązania czas pokaże, ale mamy nadzieję że tak.