Obalamy mity na temat fotowoltaiki 

Obraz

1.Instalacja nie działa w pochmurne dni. Fałsz! Instalacja może działać niezależnie od warunków atmosferycznych, także w pochmurne dni, ponieważ  energia jest generowana z promieniowania słonecznego również rozproszonego. Przy zachmurzonym niebie uzyskuje się 10-25 % nominalnej mocy paneli fotowoltaicznych.

2.Inwestycja się nie zwróci! Fałsz! Panuje przekonanie, że fotowoltaika jest tylko dla bogatych, a przecież prosumenci wybierają ją by zaoszczędzić realne pieniądze na rachunkach za prąd. Jeszcze kilka lat temu była ona zupełnie nową (drogą) technologią. Jednak w przeciągu paru lat wiele się zmieniło. Należy również zauważyć, że żywotność takiej instalacji wynosi minimum 25 lat, a koszty energii elektrycznej będą rosły.

3. Polska ma za słabe warunki atmosferyczne.

Fałsz! Ilość energii jaka dociera w ciągu roku ze słońca do Polski wynosi ponad 1000 kWh/m2. Prawie identyczne warunki panują w Niemczech. Nasi sąsiedzi czerpią około 38 000 MW mocy z fotowoltaiki, natomiast w Polsce jest to tylko 35,6 MW. 

4. Panele nie działają zimą ani w niskich temp.

Fałsz! Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię w zależności od dostarczonej ilości światła, a nie w zależności od temperatury. Oczywiście zimą słońce jest dalej od ziemi, dni są krótsze i energii jest relatywnie mniej, ale także zdarzają się piękne słoneczne dni. Dlatego produkcja energii zimą jest możliwa.

5. Systemy fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia.

Fałsz! Wpływ paneli fotowoltaicznych jest identyczny jak każdego innego przedmiotu nie przepuszczającego światła. Panele na dachu nie wpływają na otoczenie bardziej niż sam dach. Panele na konstrukcji wsporczej podniesionej wpływają na otoczenie w ten sposób, że dają nieco cienia. Nie mają wpływu na faunę i florę, ich skala jest zbyt mała by wpłynąć na temperaturę otoczenia. Nie emitują także zanieczyszczeń, hałasu ani szkodliwego pola elektromagnetycznego.

6. Instalacja fotowoltaiczna przyciąga pioruny.
Fałsz!

Instalacja fotowoltaiczna nie podnosi ryzyka uderzenia pioruna w nasz dom. Zaleca się stosowanie piorunochronów, ponieważ uderzenie pioruna może zniszczyć naszą instalację, jednak żadne z tych elementów nie spowoduje, że ryzyko uderzenia w nasz dom będzie większe niż ryzyko w przypadku domów bez instalacji PV.

7. Realizacja inwestycji zajmuje sporo czasu i jest problematyczna.

Fałsz! Planowanie, dobór urządzeń, załatwienie pozwoleń czy uciążliwe formalności w zakładzie energetycznym mogą zniechęcić inwestorów, dlatego wychodzimy im naprzeciw i przeprowadzamy ich przez wszystkie etapy inwestycji, co pozwala skrócić czas do minimum. Od momentu podpisania umowy na wykonanie instalacji czas realizacji trwa do 30 dni.Montaż mniejszych instalacji może trwać nawet 1 dzień, gdy jest przeprowadzony przez wykwalifikowanych monterów!

8. Montaż fotowoltaiki opłaca się tylko wtedy, gdy produkcja energii pokrywa całe zapotrzebowanie.
Fałsz!
Inwestując w instalację fotowoltaiczną pokrywającą tylko część zapotrzebowania również oszczędzamy na rachunkach. Oszczędności można obliczyć na podstawie produkcji energii oraz własnego zużycia. Należy także pamiętać, że w tym przypadku przyczyniamy się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. 

9. Zakłady energetyczne niechętnie przyłączają mikroinstalacje. Fałsz! Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. zakłady energetyczne mają obowiązek przyłączenia mikroinstalacji o mocy do 40 kW. Ponoszą one także koszty wymiany licznika na dwukierunkowy.